prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

What is most important to consider when choosing an appropriate tone for your technical writing?
A(n) _____ facilitates the development of organizational knowledge, skills, and tools to internally charter and manage projects within the organization.
hich of these statements explains the relationship among elements, compounds, and mixtures? Elements are made of compounds and mixtures. Both compounds and mixt
What is 40 1/2 divided by 13 1/2?
1. Explain how human activities can cause an imbalance in biogeochemical cycling and lead to problems such as cultural eutrophication and fish kills
In geometry, how do defined terms and undefined terms relate to each other
it takes earth about 365 days to orbit the sun.it takes uranus about 85 times as long write a numerical expression to describe the number of days it takes Uranu
Use the five-step strategy for solving word problems to find the number 60% of what number is 192?
A sulfur atom and a sulfur molecule are not identical. what is the difference?
Will adding soap to water affect how many drops of water will fit on a penny? Please help!