Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

A figure with parallel lines m and n is shown. What is the measure, in degrees, of angle b?
Reproductive isolation generally _____ as distances between populations increase A) decrease B) increase C) stay constant
A farmer plants 3 times as much wheat as corn on his land. If he plants no more than 36 acres, what is the greatest number of acres that can be used for corn?
a grocery store paid 199.86 for 6 crates of milk. Thanks can be expressed by the equationY=KX. How much would they have paid for 9 crates
A food survey showed that 8/13 of the people surveyed preferred pasta to hamburger. If 5460 responded to survey, how many favored hamburgers
what happens if you double 15?
Assume that you have an unknown consisting of an aqueous solution of a salt that contains one of the ions listed above. Which ions must be absent on the basis o
ok i just got this wrong it said it was a
Which statements correctly identify limitations of the factors of production? Check all that apply. Economies must consider their limitations when answering th
Write the quadratic equation whose roots are 2 and -1, and whose leading coefficient is 1.