zeaganharris7 zeaganharris7
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

ice for the 11.5-ounce package: $3.19 per ounce ice for the 30.6-ounce package: $7.98 per ounce which is the better buy: ​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2021
The 30.6 ounce because it would be less money for more as if you bought 3 11.5 once packages trying to spend less you would end up spending more
Answer Link

Otras preguntas

Which detail from the article demonstrates how Danielle Green showed resiliency? A "Danielle Green couldn't feel anything." B "Green realized that her military
The period immediately following American involvement during WW1 saw many changes and greater equality, at least temporarily, in the United States for which gro
Solve the equations. \sqrt(y^(4)+2y^(2)+1)=y^(2)+1
Segment EF is parallel to BC. Find the measure of segment A F given that AE=20, EB=4, and FC=3. Round to one decimal place if necessary.
Which best describes the Jewish response to Roman rule? A. Most Jews supported a violent resistance to Rome. B. Most Jews accepted Roman rule. C. Jews were
What does odd exponent look like when graph? a. U-shaped curve b. Straight line c. Symmetric with respect to the y-axis d. Irregular pattern
what is the surface area?
Right angle measurement
Write an expression for the calculation 3 added to 6 times 4 plus 3.
Alejandro read 40 pages in 60 minutes. What is his unit rate in pages per minutes