greenteisha57 greenteisha57
  • 03-06-2021
  • Mathematics
contestada

You buy halibut at 28 per pound. One portion of seared halibut requires 6 ounces of halibut. How much dose the halibut for one portion cost?

Respuesta :

gageer2005 gageer2005
  • 03-06-2021

Answer:

4.6

Step-by-step explanation:

yes

Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me!!!!!!!!
When does the US supreme court have Appellate jurisdiction
The dry-summer ______ Climate is sometimes referred to as a Mediterranean climate.
Which of the following is not a way that constitutions grant governments power? A) They explain the purpose of the government. B) They set up the structure of t
is an important practice to help prevent problems?1, communications2, small claims court 3, a compass4, omission ​
Melissa wants to sauté some peas, but wants to ensure that they do not loose their bright green color. How should Melissa cook the peas? A. boil the peas first
What is the factorization or the trinomial below? -2x^3+2x^2+12x
Find an equation of the line passing through the given points. Use function notation to write the equation. ​(3​,8​) and ​(4​,13​)
which statement correctly describes a feature of the Taj Mahal? A) the onion dome and pointed arches are characteristically islamic. B) the onion domes are ma
QUICK PLEASEE NO EXPLANATION NEEDED