rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

how to solve 0.01x+0.07y=0.22 and 0.03x-0.05y=0.14 by substitution
What numbers add up to -5 and multiply to get -90
I need help writing a 5 paragraph persuasive essay. The topic is: Agree/Disagree, stories with Suprise endings using situational irony is the best. I agree, but
how to solve 0.01x+0.07y=0.22 and 0.03x-0.05y=0.14 by substitution
work out the parallelogram of base 6cm and height 8cm
if the slope of a position versus time graph is downward what kind of motion produced the graph
What is the meaning of open proportion?
List five kinds of cases that come under the judicial power of the United States courts.
A cross-country automobile rally is 1,025 kilometers long. At a stopping place the letter had traveled 867 kilometers. How far away was finish line
A 75 force is applied to the side of a crate resting on a level floor. The crate has a mass of 25kg. If the coefficient of static friction is .15, is the 75 N f