Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

Which one of the following is a kind of limited government? A. democracy B. oligarchy C. dictatorship
274,635 rounded to the nearest thousands
what are the structural adaptation of whales and dolphins (compare them please)
What is x in the diagram below?
pls anyone.. I need it​
The Password A man wanted to encrypt his password but he needed to do it in a way so that he could remember it. His password is 7 characters long. The password
Simplify the radical sqrt(18d ^ 9); 3sqrt(2a ^ 7); 2a ^ 3 * sqrt(3); a ^ 4 * sqrt(18a); 3a ^ 4 * sqrt(2a)
40 points if answered ZA and B are supplementary angles. If m A = (82 + 6)° and m B = (72 +24), then find the measure of ZB.
write down a fraction that is more than 41% less than 42% brainiest awarded!
3. Write two differences between the Village Assembly and the Village Executive.​