krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

"what is the concentration in molarity of the solution formed when"
multinational corporations are companies
Which of these are central ideas of chapter 4 of Wheels of Change? Check all that apply.Some women in the 1880s and 1890s were excellent cycling racers.Bicycle
What does it mean if you feel numv in hands and feet while smoking?
The chinese turned to daoism for spiritual enlightenment. how did chinese paintings reflect daoism? plato
What might have happened if panarabism had been more widely accepted among arab states?
Solve for the variable 10/8=n/10
We have an object with a density of 620 g/ cm3 and a volume of 75 cm3. What is the mass of this object?
What is a the study of chemical reactions in living organisms called?
help i don’t understand this