haileemarz2025
haileemarz2025 haileemarz2025
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

Crunchy peanut butter cost $325 for 259 g. in shop b it costs $408 for 340 g.
which shop gives you better value for your money?

Respuesta :

Jenna1705
Jenna1705 Jenna1705
  • 03-05-2021
Shop B. This is cause shop A charges about $1.25 for each g of peanut butter, while Shop B charges only $1.20 for each g of peanut butter. Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

the perimeter of a triangular plot of land is 2400 ft. the longest feet is 200 ft less than twice the shortest. the middle side is 200 ft less than the longest
sample of substance X has a mass of 326.0 g releases 4325.8 cal when it freezes at its freezing point. If substance X has a molar mass of 58.45 g/mol, what is t
Who discovered the first smart phone
What is the Buganda Empire known today as?
what is a food web? what is a food chain? how are they alike and how do they differ?
Definition of climate change
¿Alguien sabe donde puedo descargar estos libros? ¡urgen! -Tecnología 2 de la editorial larousse -Complemento matemático 2 Los dos son de secundaria
two trains leave stations 280 miles apart at the same time and travel toward each other. one train travels at 95miles per hour while the other travels at 105mil
If the coordinates of a polygon graphed in the first quadrant with one vertex on the origin are (0,0), (a,0), (a,a), (0,a), then what is the most precise name f
factors that causes or influence teenagers to prescription for drung abuse