chillindolan
chillindolan chillindolan
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

the cost of peanuts varies directly with the number of pounds bought.If 5 pounds costs $7.50, find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-12-2016
3 pounds of peanuts must cost $4. 50 because the unit price is $1. 50 times 3 equals $4. 50
Answer Link

Otras preguntas

Buddy compares his friend to a bantam hen because she is __________. a. always poking her “beak” into things b. not very intelligent c. small and sprightly d. a
For your US history class, you are assigned to give a speech about how the US economy has significantly changed in the past 200 years. Which US historical event
Cory did her best to calm the screaming baby. screaming is highlighted A) noun B) verb C) adjective D) adverb
The Babylonian Exile was also known as the Babylonian Exodus. Captivity Diaspora. Migration
The end of the war in Europe compared to the end of the war in the Pacific
How did the work of Dmitri Mendeleev differ from that of John Newlands in the development of the periodic table?
What carries nerve impulses across the gap between two nerve cells?
The British Reform Bill of 1867 extended the right to vote to __________.
Cory did her best to calm the screaming baby. screaming is highlighted A) noun B) verb C) adjective D) adverb
The British Reform Bill of 1867 extended the right to vote to __________.