Edington3843 Edington3843
  • 02-05-2021
  • Mathematics
contestada

John buys 3 balloons for $4.80 karan buys 4 balloons for $6 how.Much morw.Did john pay per individual balloon.

Respuesta :

hannadragon26
hannadragon26 hannadragon26
  • 02-05-2021
John paid $0.10 more per ballon

John
$4.80/3=$1.60 per ballon
Karen
$6/4=$1.50 per ballon
$1.60-$1.50=$0.10
Answer Link

Otras preguntas

question number 4 please help
What was manorial system
What do all members of a biological species have in common? A. They can interbreed and produce fertile offspring. B. They are members of the same population.
Which president first held a Fourth of July celebration at the White House? George Washington John Adams Thomas Jefferson James Madison
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
Write an equation in point-slope form for the line through the given point with the given slope. (9,-1); m=4/3. I need help!
Where does the Liberty Bell hang?
y - y₁ = m(x - x₁) Slope-Intercept Form of the Line General Linear Form of the Line Point-Slope Form of the Line Slope Form
d = √[( x₂ - x₁) + (y₂ - y₁)] Midpoint Formula Slope Form Distance Formula Quadratic Formula
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho