jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

im so stuck.........
Please please help me!!!!
The ratio of Victors money to Susies money is 4:7 at first. After Victor spent half of his money and Susie spent $60, Susie had twice as much money as Victor. H
let z = (4+2i). which graph represents 2z?
The frog population on an island is declining at a rate of 3.2% per year. The population was 4500 in the year 2009. What is the best prediction of the frog popu
please answer 100 points and brainliest
the sum of 11.6 and 4.1 by rounding each number to the nearest whole.
Which statement about the arrangement of the periodic table is not true? Which statement about the arrangement of the periodic table is not true? Transition met
Help me pleaseeeeeeeeeeee
There are 50 bikes, each with a tank that holds enough gas to go 100 km. Using these 50 bikes, what is the maximum distance that you can go?