mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

Which of these transitions would be used to show a relationship? a. First of all b. Meanwhile c. With regard to d. Out of the blue
What is 9 3/8 as a decimal?
In 12 hours, the temperature fell steadily from 17degrees to -7degrees f. what was the average change in temperature per hour?
-x - 2 = -44 + 5 Not sure how to do this
11(4x + 12) + 7x - 11 ( Please Help )
predict the miles traveled in 5 hours at a rate of 189 miles in 3 hours
The cart below shown the number of cakes jenny bakes each month.agust 460 , sep 320, oct 440, Nov 560 and Dec 620 what is tje mean number of cakes jenny bakes i
Yolanda is buying supplies for school. she buys n packages of pencils at $1.40 and m pads of paper at 1.20 each. what does each term in the expression 1.4n 1.2m
Most people in Botswana earn their living doing which of the following?
Video-sharing sites such as youtube and vimeo provide a place to post short videos called clips, true or false?