nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

in "death, be not proud." the speaker is addressing his words to
If f(x)=x+4 and g(x)=2x-3, find (g-f)(2)
Which of the following was an organization formed by Native Americans in an effort to encourage the return of Native American lands? a. The National Farm Worker
the condition of three congruent angles always creates what kind of triangle ?
to lessen the growing power of socialism, Bismarck
under the blank system, spanish conquistadores were rewarded with local villages and control over the local labor force A.) Plantation B.) Encomienda C.) Impres
how did Europe's role in global trade change after the European discovery of the americans?
What is the relationship between urban sprawl and the higher consumption of fuel?
In order to become a better writer, you must read a. only novels. b. good writing. c. anything except magazines. d. only nonfiction.
Which of the following statements most accurately describes the culture of the African continent? A. Africa is not very diverse; most African people are the sam