annabeatrizpereira13 annabeatrizpereira13
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Bucci goes to the grocery store and purchases
17 bags of raisins and a $2.97 jar of peanut butter.
His total cost was $34.76. What was the cost for a
bag of raisins?
Help

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 01-04-2021
Make an equation
17b + 2.97 = 34.76
17b = 31.79
b = $1.87
A bag of raisins is $1.87
Answer Link

Otras preguntas

What is the formula for Slope-Intercept Form of the Line
Name the singer/songwriter of “On the 4th of July.”
This haunting and eloquent military tune originated as a signal to mark the end of the day, and is used today at funerals, wreath-laying services, and memorial
Rewrite the rational exponent as a radical by extending the properties of integers exponents. 2^3/4 / 2^1/2
What are two movies which titles relate to 4th of July?
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
Mean that is computed with extra weight given to one or more variables of the sample. Weighted average Dependent variable Ordered pairs Like terms
i am having trouble on a math problem for over the summer Use the distributive property to express the sum of 48+84 as a multiple of 2 numbers with no common fa
Where should you go to read President Lincoln’s Gettysburg Address, which is carved in the walls of the Lincoln Memorial? a. Gettysburg, Penn. b. Washington,
Who wrote the sonnet, “The New Colossus,” which is engraved on the pedestal of the Statue of Liberty?