taylorgsmith27 taylorgsmith27
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

Linda bought 13 pounds of rice for $7.
How many dollars did she pay per pound of rice?

(round to the nearest hundredth)

Respuesta :

Shadow1363
Shadow1363 Shadow1363
  • 01-04-2021

Answer:

13pounds =$7

13/7pounds = $1

1.85pounds=$1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

When I recorded and outside temperature of -2°F at 8 AM when she checked the temperature again it was 4°F at 12 PM FX represents the time and why represents the
Find the dot product for u = { 3, -2} and v = {-5, 1}
Situational irony occurs when what is expected to happen is different from what actually happens. From the highlighted passage in Sec. 27-28, we expect that...
People with higher........... usually live longer Whats the answer? Education Educate To educate Educated
how is temperature below zero degrees centigrade affect cell permeability
How are shintoism and Hinduism similar to eachother​
Write an expression for the missing dimension of each shaded figure and a multiplication expression for its area. Then expand and simplify the multiplication ex
What is the median of the following string of values? 752, 44, 27, 8, 91,18 46, 38, 62
If f(1) = 6 and f(n) = f(n − 1) +3, then f(7) = (1) 10 (2) 24 (3) 15 (4) 18
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLY AND 5.0 RATING