emilymatasolis1 emilymatasolis1
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8 star fruit cost $16. How many star fruit can you buy for $8?

Respuesta :

wjohns109 wjohns109
  • 04-03-2021

Answer:

you can buy 4  star fruit

Step-by-step explanation:

All it is , is subtraction half of 8 is 4 and half of 16 is 8

Answer Link

Otras preguntas

Choose all that apply. Three early forms of written communication were _____. hieroglyphs petroglyphs alphabets grunts cuneiform
What central idea does Juliet express in this passage from act IV of Shakespeare's Romeo and Juliet?Juliet believes that Friar Laurence may try to kill her.A) J
a 32 ounce bottle of water costs $1.92 what is the cost per ounce
If a square had a perimeter of 78.4. What is the length of each side
What year was Alaska and Hawaii made a state?
como ha sido la evolucion de la brecha de genero en paises como españa o irlanda
#15 only please. thanks.
(please help me. ) (I screenshot the question and choices )
The water on the Earth today has been sustaining life for millions of years. a. True b. False
6 stools and 4 chairs cost $58 but 5 stools and 2 chairs cost $35 find the coast of each stool and each chair