frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Solve equation using square root property X2-8X+16=1
You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much should you charge for the bunch o
How do figure out 120/f = 1.2?
What was significant about the new habitats Darwin visited?
Who was the first person to walk in the moon
Force and Motion: Force changes _________.
What kinds of activities made up the early economies of the North American colonies?
All living things are either Eukarya, Bacteria, or Archaea. These three broadest categories in the classification of life are called _______.
What was significant about the new habitats Darwin visited?
Water Cycle: As _________ get too heavy to hold the liquid, the liquid droplets fall back to Earth.