braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

how do you write fraction 9/10 as a decimaland how to convert fractions into decimals
What area of the long bone is covered with cartilage
write the equation in function form.then graph the equation y-x=-1
algae do not cause disease or not
What are the possible values for x in the equation 4x^2 = 64(1) x=0        (2) x=4       (3) x=4,-4      (4) x=0,4,-4
n^2+7n+15=5 show work please
what do this mean explain the following thoughts of annemarie, "it was hard for the ones who were waiting, Annemarie knew. Less dangerous perhaps but more fear
A rocket is launched from the ground. The function  h(t)= -4.9t^2 +180t   models the height of a rocket launcher from the ground t seconds after it is launched.
Zoey made 6 3/4 cups of fruit salad for a picnic. At the picnic, they ate 1/3 of the fruit salad. How much fruit salad did they eat?
se quiere embotellar 43,5 litros de leche en botellas de 0,750 de litro ¿cuantas botellas se necesitan?