tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

The speed at which a certain computer can access the internet is 2 megabytes per second. How fast is this in megabytes per hour.
Tom doesn't really want to give away blue marbles and would like to change the probability that he chooses a blue marble to 1/10.How many marbles that are not b
g5-h3 if g=2 and h=7 solve expression
why does salt separated from a salt water solution look different than the salt that dissolved in the water
22.) -5n+3(6+7n) 23.) -2n-(9-10n) 24.) 10-5(9n-9)
i need a paragraph on work experience like where i went ,what i did,what my boss was like and what i did during the work experience ? can anyone help?!
Write the word form for 2.251
what the rational numbers equivalent to 6/9
On a map, 1 inch represents 1,000 miles. If the area of a country is actually 16 million square miles, what is the area of the country’s representation on the
If a person earns $19,850 per year , estimate that persons hourly salary ..please give me details and how you rounded