tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

What is 24 pack of Mountain Dew for $9.99 or a 12 pack of Mountain Dew for $5.99?

Respuesta :

nunyabizn
nunyabizn nunyabizn
  • 03-03-2021
I think it may be 2 but I’m not too sure about it
Answer Link
miga5066
miga5066 miga5066
  • 03-03-2021

Answer:

I say get the 24 pack for 10 dollars.

Step-by-step explanation:

Yes it may be 4 dollars extra but your getting 12 extra bottles for a little over half the prize!

Answer Link

Otras preguntas

Solve algebraically 3^x= 243
A machine produces 312 bolts in 30 minutes. At the same rate, how many minutes would it take to produce 260 bolts?
Which of the following was the question at the heart of the brown v. board of education case?
Which geographical feature divides Europe from Asia? North Sea Mediterranean Sea Ural Mountains Danube River
solve for x: 2xsquared+4x-16=0
Nadia tossed a number cube, with faces numbered 1 to 6, in the air 60 times. It came up 6 exactly 12 times. Determine the experimental probability and theoretic
The ____________ is called the breadbasket of Italy
What is 8.83 rounded to?
A container holds a combination of dimes and nickels. There are 200 coins in all, and their total value is $16.30. The system of equations models this situation
The expression below is the factorization of what trinomial? (5x + 6)(3x - 2)