ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

How do I describe a method that could beused to separate helium and oxygen gases ? Please help me
If 5 moles of P4 reacted with 22 moles Cl2 according to the above reaction, determine: a) How many moles PCl3 are produced a)________________ b) How many
What is the difference between Drift current & Diffusion current ?
Cual es la respuesta de esto5(2x-3)=15
a rectangle has an area of 102 cm2. the length of the rectangle is 17 cm. what is the perimeter of the rectangle?
The difference of a number t and 7 is greater than 10 and less than 20. Write this as an inequality?
What was Herbert Spencer's main findings?
what is the correct name for MgF2?
A dwarf sea horse swims at a rate of 49.68 feet per hour .convert this speed to inches per minute
which of the following is not a state of matter? a. plasma b. sound c. solid d. liquid