renee405 renee405
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

how much will a person pay for 4.5 pounds of bananas at a price of $1.25 per pound​

Respuesta :

sparklingsunset
sparklingsunset sparklingsunset
  • 03-02-2021

Answer:

$5.62 it could also possibly be $5.63 if you have to round up.

Step-by-step explanation:

Answer Link
laciboomgarden5 laciboomgarden5
  • 03-02-2021

Answer: $5.63

Step-by-step explanation: multiply 4.5 by the price per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Samuel has a block of modeling clay, three heavy blocks, and a hot plate covered by a tray as shown. How could he use these items to model the process of an exi
EASY POINTS!!!! Who am I? (wrong answers only)
Thomas Waggoner, an information systems professor at the local university, is at the Will Call window at the Medallion Theatre, trying to pick up tickets he had
A new type of electronics flash for cameras will last an average of 5000 hours with a standard deviation of 500 hours. A company quality control engineer intend
3. What is the perimeter of the rectangle given below?
Identify 3 consequences
A square has a side length of 3x3y5. What is the area of the square?​
Which expression is equivalent to 14x^8y^10
HELP ME PLEASE NO LINKS
1. Circle the following scenarios that are DEPENDENT events. a) Flipping a coin three times. b) Taking two pieces of candy out of a bag. c) Picking four studen