Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

Select the best answer for the question. 1. What is 12/3 as an improper fraction?
antibiotics drugs are used to treat which diseases
How much interest will you earn by investing $1200 at a simple interest rate of 2.5% per year for 6 years
All of the following expressions simplify to -4, except _____. -1 - 3 5 - (-9) 2(-2) -8 + 4
Which of the following is a nonrenewable resource? a. geothermal b. solar c. nuclear d. biomass
The ice cream market is an example of _____ because it has many sellers who offer differentiated products.
The distribution of benthic biomass is related to ________.
4 questions for 30 points! Name the coefficients in the polynomial 4x^2 + 3x - 3 A) 4, -3, -3 B) 4, 3 C) 4, 3, 3 D) -4, -3 How many terms are in the following p
which of the following is an example of deductive reasoning? a. all the english teachers at my school are women, so my next english teacher will be a man. b. al
Which is the first type of cell to differentiate? neuron epithelial cell muscle cell blood cell