jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

44.88 divided by 1.2
The principal wanted to buy 8 pencils for every student at her school. If there are 859 students, how many pencils do the principal need to buy?
What is y in y + 15 = 11? Please show work.
What body system that controls. Growth , metabolism,and regulates reproduction through hormones
1. a. Write or type the sentence that is the topic sentence of the paragraph. b. Write or type the sentence that is unrelated to the topic and can be eliminated
Read this quote from Article I of the Constitution. Congress shall have power . . . [t]o make all Laws which shall be necessary and proper for carrying into Exe
what makes noble gases stable
The wavelength of a wave is the distance between a. two consecutive crests.B. the crest and the following trough.C. the rarefaction and the following compressi
in 1840 if you wanted to move lumber from cumberland maryland to washington D.C how would you transport it?
a group of 25 sixth graders,40% of them said they had never visited another state.how many students said they had never visited another state?