aafisajith aafisajith
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

if the cost of 4 kg of rice is rupees 90,then how much rice is purchased with rupees 247.50

Respuesta :

emanuelabadac
emanuelabadac emanuelabadac
  • 04-01-2021

Answer: 11

Step-by-step explanation:

90 : 4 = 22.5

247.50 : 22.5 = 11

hope is helps * hugs ✨

Answer Link

Otras preguntas

Mai has 40 tens write how many hundreds
Why should a student not eat or drink from laboratory equipment?
Voltage-gated na+ channels are sensitive to changes in the extracellular concentration of what?
PLEASE HELP!!! WILL THANK AND MARK BRAINIEST!!!! Match the properties for 2.8 + 6.7 - 8.4 - 4.12.8 – 8.4 + 6.7 – 4.1(2.8 + 6.7)- (8.4 – 4.1) Properties: Inverse
The sides of a composite-cone volcano have which feature??
how can deforestation Both decrease the amount of oxygen in the atmosphere and increase the amount of carbon dioxide in the atmosphere
Complete the analogy. Indifferent : concerned : mirthful A.morse B.cheerful C.smiling D.danced Please help with the right answer!
Choose all that apply. The length of time hunter-gatherers stayed in one region depended on _____. climate conditions other nomadic people available food amount
In 3–5 sentences, explain the impacts that European contact and settlement had on the Native Americans
What does the story of ezinma tell us about the customs and beliefs of this society?