mariam218 mariam218
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apple costs $2.50. Represent the cost of n pounds.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2021

Answer:

2.50n

Step-by-step explanation:

If im reading this right you're trying to represent the number of n pounds, so 2.50 * n

say you had 3 pounds:

2.50 (3) = 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Improved the lives of the Russian serfs
Which of the following was a goal of the North Africa Offensive? to prevent the Axis powers from establishing full control of the Mediterranean region to draw H
Variable c is 5 more than variable a. Variable c is also 3 less than variable a. Which pair of equations best models the relationship between c and a? c = a −
What did the Social Security Act and the Work Progress Administration have in common regarding employment for young people? They gave younger workers more right
Simplify and select the answer with the appropriate restrictions for the variables. 4x^2 + 8x/x^2 - x - 6
QUICK QUESTION! The human body’s main source of energy comes from: carbohydrates proteins fats vitamins/minerals
A shared characteristic that all civilizations have is that people _
How many different types of bases are there in nuclear DNA? 4 11 23 56
In the latter part of the 19th century, Turkish nationalism led to the __________. establishment of the Turkish republic massacre of the Armenians growth of uni
Does the First Amendment Affect Our Lives Today