brianymarty2016 brianymarty2016
  • 03-01-2021
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP ME WITH THIS

PLEASE HELP ME WITH THIS class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.50/lb

Step-by-step explanation:

The increase in cost is $40-25 = $15 for an increase in weight of 50-20 = 30 lb. That makes the cost per pound be ...

  cost/pounds = $15/(30 lb) = $0.50/lb

Answer Link

Otras preguntas

T.N.T has 450 ammunition. T.N.T used 300 to get rid of zombies. How much does he have left?
your actions behind the wheel only affect yourself and your passengers.
Harry is building a house with a sloping roof. If the roof is 44 feet long and 10 feet high, what is the angle that the roof makes with the horizontal?
The nurse is triaging patients from a 10-car pile-up on the interstate and assesses a patient with a sucking chest wound. what category should this patient be p
How many solutions does 3y-1=13-4y
At maximum speed, an airplane travels 2460 miles against the wind in 6 hours. flying with the wind, the plane can travel the same distance in 5 hours. what is t
which statement of the following equation is true 2x^2-9x+2=-1
How do I solve. Please show all the work.
In solid NaCl, each sodium ion is surrounded by six chlorine ions and each chlorine ion is surrounded by six sodium ions. This arrangement results in a
What is a electron orbit?