tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Define: literacy rate.
why was d-day important to the allies?
Which of the following is not included in a typical financial plan? a. a plan for protecting your assets with insurance b. a fund for financial emergencies c
hormones released during executive that can cause a person to get a "physical high" are konwn as
what is the verb phrase for the sentence some students may find the test difficult.
On a map the distance from Springfield to pleasantville is 6 in. The map scale is 1/2 in. = 20 mi. Find the actual distance between Springfield and pleasantvill
Describe some of the factors that can cause hormones levels to fluctuate
According to the geological time scale, in what era did most types of animals first appear? -Haden -Paleozoic -Mesozoic -Cenozoic
solve for m: 2/3 = m/42
Who began a vast global exchange that included people, plants, technologies, and cultures? a. samuel de champlain c. bartolomé de las casas b. christopher co