abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Find the ratio of 3.5 ∶ 2.8 ∶ 7 by 10 in its simplest whole number form​
what is the surface area of the Triangular prism? Pls answer ASAP I WILL GIVE BRAINLIEAST.
What happened to the culture of the enslaved Africans once they were brought to the West Indies/Caribbean?
The reunification of East and West resulted in ?
a downtown parking lot charges $5 per hour
PLEASE DO THIS ASSAPPPPPOPOSNJSNDJENJD I WILL GIVE BRAINLY PLEASE ANSWER
if death was imminent for many jews, why did they choose to resist the nazis? did their acts of resistance matter?
A movement that began in italy as a reaction to the impact of globalization on the quality of daily urban life promotes.
the Stalled ox summary
please...Solve the inequality, and then graph its solution: 5 + 2x - 2 < 12 + 8x - 3x​