rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

List some things you like to do with ur close friends and everyday friends(school)
The points (1, 7) and (0, 2) fall on a particular line. What is its equation in slope-intercept form?
help please paper due tomorrow ​
I ______ back to my office after I saw the rain.
a culinary club earns $1360 from a dinner service. they sold 45 adult meals and 80 student meals. an adult meal costs twice as much as a student meal. what is t
charlie tosses five coins.What is the probability that all five coins will land tails up.
After WW2, the Soviets began setting up what type of governments in countries closest to them
Whose on-field leadership is responsible for the success of the United States in the Battle of New Orleans during the War of 1812?
You’re ordering more thread for Blue Jeans Co. You usually purchase from Ted’s Threads, which sells 12 thread spools for $27. You recently received a notice fro
Which of these angles are complementary? A. 45o and 45o B. 63o and 117o C. 45o and 135o D. 90o and 45o