jk9jerry900 jk9jerry900
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Atthegrocerystore,Henryboughtcpoundsofcashewsfor$4.99perpound.Ifhebuys2pounds,
howmuchwilltheycost?​

Respuesta :

kdora24
kdora24 kdora24
  • 01-12-2020

Answer: $10.

Step-by-step explanation:

1 pound cost $4.99. We can round that to $5. If he buys 2 pounds of cashews, then we multiply $5 by 2. This equals to $10.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-12-2020

Answer:

10 dollars

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

What becomes more terrifying to Sophie than the bad news on the note?
Solve (x-3)^2=5 I need help it’s on a p e x
describe properties of minerals.
I have no forbidden language in here but it keep saying that So tack some free peas​
. Why did the United States intervene in Korea during the 1950s?
write an essay on the topic " disadvantages of cell phone"​
Who wanna do zo om?Id: 4702127674ps: 0000​
Triangle theoroms, what is the value of x ?
Tips for exam plsThanks:)​
What happens when Earth rotates on its axis and how long does it take