EvilamaddieShe
EvilamaddieShe EvilamaddieShe
  • 03-10-2016
  • Mathematics
contestada

Susan collected 5 cents at the recycling plant for each of her 78 cans how much did she collect all together

Respuesta :

calculista
calculista calculista
  • 27-09-2019

Answer:

[tex]\$3.9[/tex]

Step-by-step explanation:

we know that

Susan collected 5 cents at the recycling plant for each of her 78 cans

To find out the total collected , multiply 5 cents by the total number of cans

so

[tex]\$0.05(78)=\$3.9[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
i need help i don't understand
Please help with simple python code!
The passage below is from a secret communication issued by the German Foreign Office in January 1917. We make Mexico a proposal or alliance on the following bas
5) Un pedazo de pizza cuesta $30, un jugo cuesta $15. ¿Cuánto de deben sobrar de$500 al comprar 5 pedazos de pizza y 5 jugos?​
A 127 N object vibrates with a period of 3.32 s when hanging from a spring. What is the spring constant of the spring? The acceleration of gravity is 9.81 m/s 2
(Coordinate Plane) Square PQRS has vertices at P(-2, 4), Q(-2, -1), R(3, -1), and S(3, 4). What is the length of side PS? A : 8 units B : 7 units C : 5 units D
Which coefficients will balance the reaction? ___CO + ___O2 ->___CO2​
Michael has read 1/2 of a book. Amelia has read 2/3 of the same book. Who has read more of the book?
Can someone please help me !!