averies2673974 averies2673974
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please help I'll give brainliest

Please help Ill give brainliest class=

Respuesta :

amanjotkaur788
amanjotkaur788 amanjotkaur788
  • 03-11-2020

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  b.  The cost of orange juice is $3 per jug.

Step-by-step explanation:

A "unit rate" is a rate that is "per <single item>" The rates given are per the following numbers of items:

  a: 3

  b: 1 . . . a unit rate

  c: 10

  d: 2 (dozen) or 24 (single roses)

The rate of selection B is the only unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

What item must be applied over a bandage on a food handlers finger?
Which word does not belong? (1 point) Question 9 options: 1) el disco compacto 2) la tienda de ropa 3) el libro 4) la revista
what tpye of stress results when two tectonic plates diverge A.compression B.Tension C.force D.Shear
if he had 88 as his 1st nine weeks and he decrease 12.5% 88-12.5= 75.5 75.5 = 80
When was final surrender of japan in ww2?
The key numbers of a rational expression are its ________________
8x what is x? Please
Which North American culture relied on buffalo for food, clothing, and shelter?
What is an effect of Chaucer's decision to use a pilgrimage as the central premise for The Canterbury Tales?
Which position did Washington appoint in addition to the heads of the departments of the executive branch ? (Picture is attached)