angie302 angie302
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

Melinda bought 6 bowls of $13.20 what was the unit rate in dollars

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2016
i think it is about 83 cents
Answer Link
AlishaZaman16 AlishaZaman16
  • 01-10-2016
unit rate is basically asking in this problem, how much is the price of one bowl. The price of one bowl in this situation is 2 dollars and 20 cents
Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP(brainliest) 1. Which part of speech is the underlined word in the sentence? (Wow), that was an amazing movie! A. adjective B. noun C. pronoun D. i
_____ is a gel-like substance enclosed by the cell membrane that contains the cell's organelles.
Q.1 What is the value of x? x−2/5=7 Enter your answer in the box in simplest form. Q.2 Multiplying 2.1 and the number r results in 6.174. What is the value of r
How might the collapse of the Carboniferous rainforests have affected earths carbon cycle? A. The loss of vegetation would have decreased the total amount of
is 0.3 equal to 1/3, or 3/10?
LMN is a right trianglea. trueb.false
twenty people are going by van to a movie. each van seats eight people. how many vans are needed to take everyone?
Please Answer. Thank You!
Holland is 9 years older than Thomas the sum of their ages 75 what is Thomas age
Describe the breadth of powers provided to the States.