ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

An oak tree that is 220 years old produced acorns at two different rates. Until it reached maturity, it produced an average of 900 acorns a year. However, once
How many $0.21 pencils can be purchased for $7.00? Show your work.
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
make a short dialogue about the introduction!
How do we solve that problem 1/4(x-3)=3x-11/4x-3
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
There are 6 pencils in a box. 3 of the pencils are red, 2 are blue and 1 is green. A pencil is taken out of the box without looking. What is the probability tha
Help me on this question plz plz
What is one half added to three tenths
Pentane, C5H12, will react as shown below: ____C5H12(l) + ____O2 --- ______CO2 +_______ H2O H20(g) 1. Balance the equation above by putting coefficients into ea