C8harolindaKarlen
C8harolindaKarlen C8harolindaKarlen
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate per bottle of 24 bottles of juice sells for $9.60

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 01-10-2016
9.60 / 24 = 0.40.......so the unit rate would be 40 cents per bottle of water
Answer Link

Otras preguntas

is my answer correct?
Which equation represents the proportional relationship in the tabel.
The countries that borders both finland and japan
Please help me out if you can!
According to the narrator what was the strongest feeling narcissus had
Express the following rate as a unit rate. answering 36 questions in 3 minutes 18 questions per minute 12 questions per minute 15 questions per minute 36 quest
Why do cultural particulars exist
A line passes through the point (4,–2) and is perpendicular to the line with the equation y = 2⁄3x + 4. What's the equation of the line?
Mary is going for a walk. She walks 12.5 miles in 5 hours. What is her speed
help please help!! my grade is down​