fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

Is this a good thesis statement for my essay? The Earth has many life-threatening problems caused by humans. One of these problems is the over-consumption of w
Jane likes to sunbathe She has read about risks from sunbathing and how to reduce them. She thinks she is not at risk from sunbathing because she has dark skin.
Give an example of oxidation reaction which can be a nuisance
What unions were open to African Americans in the 1920s?
Why should mass not be represented by an arrow?
how did the constitution fix the problems for no executive branch?
Which statement best describes how the energy stored in ATP is released to drive biochemical reactions? a. Energy is released when the ribose sugar reacts with
What is one half added to three tenths
the ratio of boys to girls at the movie is 4:7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
What unions were open to African Americans in the 1920s?