lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Which of these characteristics differentiates electrons from protons and neutrons? a. They do not move. b. Electrons are larger. c. Electrons are not in a fi
what is 43,080,700 in word form
What is the answer to this solution 16(3b—0.25)
Are the equations 3x - -9 and 4x - -12 equivalent? Explain. Please Help!!
what were the primary improvement that Americans reaped from industrialization and unbanization
ALGEBRA 30. The difference of three times a number and 4 is -19 32. The sum of twice a number and half the number is 10. 34. Four times the difference of a numb
what is 5/20 as in a percent
Job A pays $13.00 per hour. Job B pays $11.00 per hour but has health benefits. Health insurance costs $3,400 per year. You expect to work 2,000 hours during th
Thomas painted 4 pictures Maria painted twice as many pictures as Thomas how many pictures did they paint
Compare 1.6 square meters and 16 tenths square meters