keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Find the height is 37 cylinder whose base radius is 7 cm and the total surface area is 1936 sq. cm.​
1.5 g of MgCl2 is dissolved in water to make a total volume of 750 mL. What is the concentration of the solution in mol/L?
The radius of a circle is 16 cm. Find its area to the nearest whole number.
What best explains the problem with installment buying ?
Who is melinda french
What is Ronaldos average goals
PLEASE HELP ASAP ASAP
Lightener should be mixed up how long before application?
4c + 5d - 10c +12 - 11d + c
An object with the mass of 300 g is placed in a container with 200 cm3 of * 10 points water and the amount of water poured out is recorded, as shown in the figu