hulettw hulettw
  • 02-09-2020
  • Mathematics
contestada

If 1,000 gallons of oil cost $4,861, what is the cost of 35 gallons

Respuesta :

dashtodd
dashtodd dashtodd
  • 02-09-2020

Answer:

$170.14

Step-by-step explanation:

4,861 / 1,000 = $4.861 per gallon

35 x $4.681 = $170.135, so you need to round up to the nearest penny

Answer Link
aayu0302
aayu0302 aayu0302
  • 02-09-2020

Step-by-step explanation:

For 1000 gallons=$4861

For 1 gallon =$4861/1000

For 35 gallons=$4861/1000 x 35=170.135

Answer Link

Otras preguntas

What is 1/100 of 605
did Britain and its allies go to war with sweden
seth walks 1 1/4 miles in 5/12 hour. what is seth's unit rate?
explain how multiplying a whole number and a decimal is similar to and different from multiplying whole numbers
What is macbeths reaction to the witches prophecy of his future
how to turn 165 percent into a fraction
Read the sentence. By the time he is 60 years old, he will have collected coins for most of his life. What verb tense describes something existing or happening
What is 3ft to 7 yd as a fraction in simplest form
How do rain and snow remove particles from the atmosphere
list the first five multiples of 1