meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

How would your country change if everyone could vote without limitations such as age restrictions and citizenship status?
Blood is closely maintained at a ph of 7.4. a patient whose blood ph drops below 7.35 is suffering from metabolic acidosis and can go into a coma. what happens
Lonnie ordered 12$ copies of the same book.h3 books cost 19$ each and the order has a 15$ charge.what is the total cost of Lonnie's order?
Write each fraction as a decimal. Then identify each decimal as terminating or repeating.
A doctor is in a hurry and runs a red light is considered Self vs self Self vs environment Self vs world Or Self vs human
the formula F = 9/5 (K-273.15) + 13 converts a temperature in Kelvin K to Fahrenheit F. Solve the formula for K.
Explaining how crime rates are related to where people live will probably require which type of theory?
What do atoms when they share electron pairs
Where is Hamburg in the map of 1300 Europe
the depressant effect of starvation is