nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

hi im writing a story on elephant poaching and half will be in the perspective of a hunter and im unsure as to how i can write in the perspective of the hunter
Help with maths question please
Someone please help me in this I’ll mark as brainliest
If 55% of an item is $132 what is the original price
How does DNA help with the transfer of genetic material from parents to offspring? A) Enzymes break down DNA, releasing amino acids that join to form proteins a
What is the value of x?
Excel - Using the charts below how would I create an equation to calculate the cost for the other years using the annual API
to which policy does the text refer? under this policy, the united states claimed "international police power" in the western hemisphere a) the Platt Amendment
Round 75,499 to the nearest thousand.
Which is denser, ice at 0 degrees C or water at 4 degrees C a. the water b. the ice c. They both have the same density