Respuesta :
Answer: Please see in explanation column
Explanation:
Budgeted Conversion Cost  $ 180,000   Â
Total Production hours = 1,000 hours   Â
Conversion cost per production hour = 180,000/1,000 Â = $ 180 per hour Â
Production time per unit produce = 20 minutes  Â
Conversion cost per unit -- first mins change to hrs
60min = 1 hour
20 min= 20/60=0.33hr
$ 180 x 0.333333 = $ 59.999per unit Â
Material cost per unit = $ 30 per unit   Â
Total cost per unit production =
Material cost per unit+ conversion cost per unit = 30+ 59.999= $ 89.999per unit
a)Material Required per unit = $30 per unit   Â
Material purchase for 500 units =30 x 500 = $15,000 Â Â
b)Conversion cost per unit produce = $ 59.999 per unit  Â
number of units for conversion= 600
Conversion Cost applied for 600 units =( 600 x 59.999 = $35,999.4 Â rounded to $36,000
Total cost of goods complete per unit = $ 89.999 per unit  Â
Number of units completed = 450 units
Total Cost of Goods completed = Â 450 Â x 89.999= $ 40,499.55 Â Â =$40,500
A) JOURNAL ENTRY For purchase of raw material for 500 units at  $30    Â
Accounts title              Debit          Credit
Raw and In process Inventory  15,000  Â
Accounts Payable                               15,000 Â
B)JOURNAL ENTRY For applied conversion cost to in process inventory for 600 units at $59.999 Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â Â
Raw and in process inventory       $36,000
Conversion Cost                               $36,000 Â
C)JOURNAL ENTRY For completing 450 units at a total cost of $89.999
Finished Goods Inventory     $ 40,500  Â
Raw and in Process Inventory                $ 40,500  Â