amiraburns8
amiraburns8 amiraburns8
  • 01-06-2020
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for 1/6 of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 01-06-2020

Answer:

1 pizza = $ 18

Step-by-step explanation:

charge $3 for 1/6 pizza

-> 1 pizza= 3*6 = $18

Answer Link
powergamez35
powergamez35 powergamez35
  • 01-06-2020

Answer:

1 pizza is 18 dollars

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

you eat 11 grams of cereal each day. if you same amount of cereal each day, how many grams of cereal will u eat in 5 days?
Which of the following units is used for measuring volume? A. minutes B. centimeters C. liters D. grams answer is ... c
A. 4 B. 1/4 C. 5 D. 1/5
The point-slope form of the equation of a line that passes through points (8, 4) and (0, 2) is y - 4 = ÷(X-8). What iS the slope-intercept form of the equation
An ideal machine has lots of friction. True False
- 1 Solve for x: (2x – 14) = 4. (1 point) ) 4 9 O 15 2 11 O 015
what does the word suffix -er mean in the word performer
on the basis of the raw material used ;what type of the industries are more in number in Nepal and why​
how does stress affect your endorcine system
Find the inverse of the function: f(x)=1/5x+4 A f−1(x)=x−4 B f−1(x)=5x−20 C f−1(x)=−5x−4 D f−1(x)=4x−5