Answer:
The selling price is $99
Explanation:
The selling price of the product can be computed by adding required profit margin to the unit cost of the product.The required profit margin is the 10% return on invested assets.
Total variable cost      $59*10000         =$590,000
Fixed expenses ($180,000+$60,000) Â Â Â Â Â Â Â =$240,000
desired profit margin(10%*$600,000) Â Â Â Â Â Â Â Â =$60,000
Total sales revenue                        =$990,0000
price per unit=$990,000/10000=$99
The cost-plus approach to product pricing gives $99