ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

the night thoreau spent in jail what job does henry agree to perform for the emersons
All of the following are correct about weathering and erosion, except:A. Erosion is the transporting of broken rocks to another location.B. Beach erosion usuall
Insert the correct symbol 5 _ 4
Babur defeated __________ in the year 1528 CE.
I NEED HELPPO NOWWW PLEASEEE!!
How much african country
How much radiaton does a modern day phone have?+does it harm the human body?​
she spends some money on sweets. (some money). rewrite the following sentence​
WHAT ELEMENT JOHN DALITON MADE
Seven years ago, Grogg's dad was $9$ times as old as Grogg. Four years ago, Grogg's dad was $6$ times as old as Grogg. How old is Grogg's dad currently?