amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

i will give brainliest to first correct answer !! State if polygons are similar
. In the sentences below, the underlined words share the same denotation, or general literal meaning: "unbelievable." Which underlined word has the most strongl
What are main products of SAP?
Which of the solutions are extraneous?
Which runs faster: a cheetah that can run 60 feet in 6 seconds or a gazelle that can run 100 feet in 10 seconds? They run at the same speed. A gazelle runs fas
List 5 things to keep in mind when subtracting fractions. [5 marks]1.2.3.4.5.​
What % of baking soda (NaHCO3) is hydrogen?
pls help me 6th grade science second two pics are the possible answers
Define proportional reasoning
What is the nature of new elements added to the periodic table in the last hundred years? A. All were discovered naturally. B. All were synthesized artificially