tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

If politicians evaluate a domestic policy and grade it as ineffective, what would most likely be the next step? agenda setting budgeting policy adoption problem
Suppose the radius of a circle is 5. What is its area?
if the answer to the square root is 5, then what is the number that gets you 5
explain how you can use a number line to show that 3/6 and 1/2 are eguivalent fractions
factor 4x^3-16x^2+12-3x
Which phrases accurately describe the Roman Republic? Choose ALL answers that are correct. A. loss of territory and power in the Punic Wars B. dependent on fore
Choose the propaganda style that best fits the statement below. "Governor Burnett is a family man that has lived and worked in our community for years, and will
36 is what percent of 45
What does confidence mean
The kind of person you think you are best defines the term _____. a. personality