hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line on the graph? Enter your answer in the box.
5. Why aren’t lipids considered polymers?
Stephanie's CD holder holds 6 CDs per page. How many CDs does Stephanie have if she fills two three four or five pages?
Am I right or wrong ? If I'm wrong what's the answer .
How do you become like an author?
Express the area of 8g 3 Square H as a monomial
What did the philosophes believe? A.that the ideas of the Enlightenment could help improve government and society B.that the Church had final authority in all p
There is a rectangle that looks like a l shape. 6 feet by 3 feet and 8 feet by 3 feet what is the area for this rectangle
The leg of a right triangle is 5 units and the hypotenuse is 8 units. What is the length, in units, of the other leg of the triangle?
In "Kaddo's Wall," why does Kaddo's wall of flour anger the villagers? A. It gives Kaddo too much power. B. It mocks their hunger. C. It makes the village l