yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

Jones company is a perfectly competitive firm. the market price of its output is $10. the firm is currently producing 50 units of output. at this level of outpu
wat is gcf of 18a and 20ab
The Balek Scales: does the author reveal his sympathies for the villagers
X elevado a 2 -5x+6 algebra
What is the net present value of a project with the following cash flows if the required rate of return is 9 percent?
Which adjective best decribes islam?
What does anne frank and martin luther king jr. have in common? u?
Which statement is an example of a theme? A.Kari falls in love with Bryan, but he doesn't love her and she is heartbroken. B.It is better to have loved and lo
explain how you would use the commutative property of multiplication to answer 7 times 3
What is the code of the rising surface temperatures of the pacific ocean drought in the western united states and flooding on the pacific coast of south america